Home > About CCHM > School Achievements

School Achievements

Aesthetics

Singapore Youth Festival (SYF) 2017

Chinese Drama & Cultural Club

Certificate of Distinction

Chinese Orchestra

Certificate of Distinction

Choir

Certificate of Distinction

Concert Band

Certificate of Accomplishment

Dance Club

Certificate of Distinction

English Drama Society

Certificate of Distinction

Guzheng Ensemble

Certificate of Distinction

Sports

National School Games Badminton Championships 2018

Badminton

B Division Girls

East Zone 4th

National School Games Basketball Championships 2017 / 2018

Basketball

C Division Boys (2017)

C Division Girls (2017)

B Division Girls (2018)

East Zone 2nd

East Zone 2nd

East Zone 2nd

National School Games Netball Championships 2018

Netball

B & C Division Girls

Representation

National School Games Softball Championships 2017 / 2018

Softball

C Division Girls (2017)

B Division Girls (2018)

Representation

Representation

National School Games Table Tennis Championships 2018

Table Tennis

B Division Boys

C Division Boys

East Zone 4th

East Zone 4th

National School Games Cross Country Championships 2018

National School Games Track and Field Championships 2018

Track and Field

B & C Division Boys

B & C Division Girls

Representation

Representation

National School Games Volleyball Championships 2017 / 2018

Volleyball

C Division Boys & Girls (2017)

B Division Boys & Girls (2018)

Representation

Representation

National School Games Wushu Championships 2018

Wushu

B Division Boys

National 4th; Team - 1 Gold, 1 Silver; Individual - 2 Gold, 1 Silver, 2 Bronze, 1 4th

C Division Boys

National 4th;

Individual - 2 Gold, 2 Silver, 1 Bronze, 1 4th

B Division Girls

 

National 2nd; Team – 1 4th;

Individual - 2 Silver, 7 Bronze, 1 4th

C Division Girls

National 2nd; Team - 1 Silver, 1 Bronze; Individual - 2 Gold, 2 Silver, 5 Bronze, 7 4th

Uniformed Groups

CCA

Events

Achievements

Girl Guides

Puan Noor Aishah Award 2017

Company 1 - Gold

Company 2 - Gold

Baden Powell Award 2018

4 award recipients

National Cadet Corps

Best Unit Competition 2017

Gold

Outstanding Cadet Award 2018

2 award recipients

National Police Cadet Corps

Unit Overall Proficiency Award 2017

Gold

SPF-NPCC Badge 2018

2 award recipients

Scouts

Frank Cooper Sands Award 2017

 

Scouts Unit - Gold

Venture Unit - Gold

Chief Commissioner’s Award 2017

1 award recipient

St John Brigade

Corps Achievement Award 2017

Gold

Chief Commissioner’s Badge 2018

18 award recipients

Clubs & Societies

CCA

Event

Achievements

Art Club

“Dreams & Reality” Art Exhibition by CCHM Art Club at Marine Parade Library

Representation

 

Calligraphy & Chinese Painting Club

World Chinese Calligraphy and Cultural Arts Exhibition 2017

2 Gold, 7 Silver, 6 Bronze, 8 Merit

Chess Club

Chong Kee Hiong Community Xiangqi Cup Competition 2017

2 2nd, 1 3rd

Mountbatten Cup Xiangqi Competition 2017

3 Silver, 3 Bronze

Lion Dance and Health Club

14th NTU Institutional Lion Dance Competition 2018 (Secondary Category)

Silver

Media Club

Schools Digital Media Awards (SDMA) 2017

Representation

Research Club

Science & Technology Challenge 2017

Team - 3rd

Singapore Polytechnic Toy Design Competition 2017

Team - 2nd, 2 Merit awards, 3 Commendation awards

RP 3D Printing Challenge 2017

 

1st, 2 Merit awards